Rangi CS GO. Jak działają i co zrobić, by awansować
Poznaj rangi CS GO i sprawdź jak działa system przyznawania rang. Powiemy Ci też jak awansować na wyższe pozycje, aby czerpać pełną przyjemność z gry.
Bardzo ważnym elementem dla graczy są rangi CS GO. Jak awansować, by zdobyć w końcu Global Elite, czyli najwyższy poziom w grze? Mówi się, że ranga przyjdzie sama, wystarczy tylko dobrze grać, niewątpliwie coś w tym jest. Warto jednak dowiedzieć się jak działa system przyznawania rang, by móc zwiększyć szansę na zdobycie tej najwyższej.
W tym artykule przedstawimy i opiszemy wszystkie rangi oraz powiemy Ci co zrobić, aby wbić wyższy poziom. Dowiesz się również, jakich błędów nie popełniać, które mogą doprowadzić do spadku Twojej rangi. Zaczynajmy.
Panie, po co w ogóle te rangi w CS GO?
Zasadniczo, system rang działa w dwóch celach:
1. Grupuje graczy pod względem ich umiejętności, dzięki czemu gra jest lepiej zbalansowana – gracze spotykają przeciwników równych sobie. W założeniu, powinno to dawać satysfakcję wszystkim osobom na serwerze.
2. Motywuje wszystkich graczy do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, z pewnością nagrodą za dobrą grę jest awans na wyższy poziom. Kto nie poczuł kiedyś przypływu euforii podczas wbicia wyższej rangi? 🙂
W CS, system rang działa bardzo podobnie jak w Valorancie, choć istnieją pewne różnice. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat to zapraszamy do zapoznania się artykułem o podobieństwach i różnicach między Valorantem a CS:GO.
Istnieją niestety pewne ograniczenia systemowe, przez które może wkraść się błąd. Takim błędem są Smurfy, czyli osoby mające zazwyczaj większe umiejętności w grze, prawdopodobnie posiadające kilka dodatkowych kont. Takie osoby logują się na konto z niższą rangą, dołączając następnie do słabszych graczy, skutecznie psując im grę. „Smurfowanie” jest dużym problemem w systemie rangowym wielu gier, nie tylko CS:GO, ponieważ duża liczba „Smurfów” jest w stanie znacząco zaburzyć działanie społeczności uczciwych graczy. Na szczęście, Valve ostatnio wypowiedziało wojnę Smurfom oraz Boosterom, zachęcając wszystkich graczy do zgłaszania takich podejrzanych profili drogą mailową.
Rodzaje trybów
Counter-Strike: Global Offensive posiada 3 rodzaje trybów rozgrywki, a w nich trzy rodzaje rang:
1. Tryb turniejowy
Jest to podstawowy, oraz najważniejszy tryb w grze, zawierający 18 rang CS GO. To właśnie w nim ranga jest najbardziej istotna, ponieważ odzwierciedla przybliżony poziom umiejętności gracza. Pamiętaj jednak, że zanim otrzymasz swoją pierwszą rangę w grze, musisz najpierw rozegrać (i wygrać) kilka meczy. Dopiero po dziesięciu wygranych spotkaniach, zostanie Tobie przydzielona ranga. System w tym czasie analizuje Twoją grę, starając się dobrać ją jak najlepiej. Rangi w trybie turniejowym prezentują się następująco:
1.1 Rangi Silver (1 – 6)
Rangi Silver, jak można się domyślać, dotyczą głównie początkujących i średnio zaawansowanych graczy. Najczęściej to właśnie od nich zaczyna większość nowych graczy CS GO, którzy z pewnością nie posiadają jeszcze dostatecznych umiejętności. Statystycznie po ok. 400 godzinach spędzonych w grze, możesz liczyć na awans do sekcji Rang Gold.
- 1. Silver 1 ( Srebro 1 )
- 2. Silver 2 ( Srebro 2 )
- 3. Silver 3 ( Srebro 3 )
- 4. Silver 4 ( Srebro 4 )
- 5. Silver Elite ( Elitarne Srebro )
- 6. Silver Elite Master ( Mistrzowskie Elitarne Srebro )
1.2 Rangi Gold Nova (1 – 4)
Na „Goldach” grają bardziej doświadczeni gracze, którzy potrafią już „czuć grę”. Ich movement jest zauważalnie lepszy, a celność znacznie wyższa, dlatego znacznie łatwiej niż „Silvery”, dokonują eliminacji przeciwników. Posiadając rangę Gold masz szansę spotkać najliczniejszą liczbę graczy, gdyż według statystyk właśnie ten rodzaj rang jest najczęściej spotykany. Wyróżniamy następujące rangi:
- 1. GOLD NOVA 1 ( Złoty Laur 1 )
- 2. GOLD NOVA 2 ( Złoty Laur 2 )
- 3. GOLD NOVA 3 ( Złoty Laur 3 )
- 4. GOLD NOVA MASTER ( Mistrzowski Złoty Laur )
1.3 Rangi Obrońcy (1 – 4)
W tym momencie zaczyna się prawdziwa zabawa. Gracze, posiadający rangę „Kałach” pierwszego poziomu, mają zazwyczaj około 1000 godzin w grze, z pewnością znają podstawowe używanie granatów oraz znane sztuczki, ułatwiające grę. „Obrońców” wyróżnia też dobra umiejętność gry zespołowej, dlatego więc potrafią dogadać się z losowo dobranymi osobami w drużynie. O najczęstszych błędach drużynowych popełnianych przez graczy, napisaliśmy osobny tekst. Obrońcy, zaraz po „Goldach”, to największa grupa graczy CS:GO. Wśród nich wyróżniamy następujące rangi:
- 1. MASTER GUARDIAN 1 ( Mistrzowski Obrońca 1 )
- 2. MASTER GUARDIAN 2 ( Mistrzowski Obrońca 2 )
- 3. MASTER GUARDIAN ELITE ( Elitarny Mistrzowski Obrońca )
- 4. DISTINGUISHED MASTER GUARDIAN ( Wybitny Mistrzowski Obrońca )
1.3 Najwyższe rangi CS GO (1 – 4)
Najwyższymi rangami CSGO mogą pochwalić się tylko najlepsi gracze Counter-Strike, a najniższą z rang w tej kategorii można wbić już po około 1,500 godzin. Grając z osobami, którzy na koncie posiadają rangę Supreme, czy Global Elite, licznik godzin spędzonych w grze może pokazywać nawet 5 tysięcy! Gając na tym poziomie, wymagana jest znajomość korzystania z granatów na wszystkich mapach, dobry movement, gra zespołowa na wysokim poziomie oraz nienaganna celność. Wyróżniamy następujące rangi:
- 1. LEGENDARY EAGLE ( Legendarny Orzeł )
- 2. LEGENDARY EAGLE MASTER ( Mistrzowski Legendarny Orzeł )
- 3. SUPREME MASTER FIRST CLASS ( Mistrzowska Pierwsza Klasa )
- 4. GLOBAL ELITE ( Elita Światowa )
3. Tryb skrzydłowy
Tryb skrzydłowy (Wingman) w CS GO pojawił się wraz z wprowadzeniem operacji Hydra, w 2017 roku. Jest to właściwie wersja mini Trybu Turniejowego, gdzie mecze odbywają się w formacie 2 vs 2, na ograniczonych terytorialnie, podstawowych mapach w grze. Wielu graczy, przed rozegraniem meczu Turniejowego, decyduje się na Tryb Skrzydłowy, ponieważ jest do dobra okazja na rozgrzewkę wraz z kumplem. Rangi CS GO Trybu Skrzydłowego wyglądają bardzo podobnie do rang Trybu Turniejowego, także nazwy oraz ich liczba jest taka sama. Zostały jednak nieco odświeżone:
3. Strefa zagrożenia
Strefa zagrożenia (Danger Zone) jest stosunkowo nowym trybem w grze, ponieważ ten pojawił się w niej dopiero w 2018 roku. Jeszcze później wprowadzono się rangi CS GO, dedykowane temu trybowi. Design rang Trybu zagrożenia, znacząco odbiegają od standardowych rang turniejowych czy też rang trybu skrzydłowego, dlatego pewnej liczbie graczy nie przypadły do gustu. Jak prezentują się rzeczone rangi, możecie zobaczyć poniżej:
Rangi Strefy Zagrożenia dzielą się na poszczególne rodzaje:
- 1. LAB RAT 1 ( Szczur Laboratoryjny 1 )
- 2. LAB RAT 2 ( Szczur Laboratoryjny 2 )
- 3. SPRINTING HARE 1 ( Biegnący Zając 1 )
- 4. SPRINTING HARE 2 ( Biegnący Zając 2 )
- 5. WILD SCOUT 1 ( Dziki Zwiadowca 1 )
- 6. WILD SCOUT 2 ( Dziki Zwiadowca 2 )
- 7. WILD SCOUT ELITE ( Elitarny Dziki Zwiadowca )
- 8. HUNTER FOX 1 ( Lisi Łowca 1 )
- 9. HUNTER FOX 2 ( Lisi Łowca 2 )
- 10. HUNTER FOX 3 ( Lisi Łowca 3 )
- 11. HUNTER FOX ELITE ( Elitarny Lisi Łowca )
- 12. TIMBER WOLF ( Leśny Wilk )
- 13. EMBER WOLF ( Żarzący Wilk )
- 14. WILDFIRE WOLF ( Płonący Wilk )
- 15. THE HOWLING ALPHA ( Wyjący Alfa )
Jak działa system przyznający rangi CS GO?
Oficjalnie, działanie systemu przyznawania rang jest objęte tajemnicą.
Po tylu latach istnienia gry, gracze oraz analitycy jednak byli w stanie zauważyć pewne zależności, które wpływają na przyznawanie rangi, spadek lub awans. Najważniejszym czynnikiem, wpływającym korzystnie na system rangowy są punkty, otrzymywane w trakcie meczu. Im więcej punktów widnieje w tabeli przy naszym nicku, tym bardziej zostaniemy nagrodzeni przez system. Na ilość punktów wpływają takie czynniki jak: ilość eliminacji, asysty oraz ilość zdobytych MVP. Mówi się jeszcze o roli eliminowania przeciwników, którzy posiadają wyższą rangę, dzięki czemu mamy dostawać więcej punktów. Analogicznie, jeśli zginiemy z rąk przeciwnika o niższej randze, wtedy tracimy więcej. Przyjmuje się, że awans na wyższą rangę następuje zwykle po 4-5 wygranych meczach z dobrym wynikiem.
Jak awansować w CS:GO?
Każdy gracz dąży do tego, by stale awansować, a najlepiej zdobyć najwyższą rangę CS GO – Global Elite.
Jak tego dokonać? Odpowiedź nie jest prosta, lecz jest jedna rzecz, która sprawdzi się na pewno – trzeba dużo grać. Jak wiadomo, Counter-Strike: Global Offensive istnieje już naprawdę długo, dlatego na swojej drodze spotkamy wielu utalentowanych przeciwników. Doświadczenie zdobyte w grze jest najcenniejszą lekcją jaką możesz zdobyć, więc przede wszystkim staraj się grać jak najwięcej, a na pewno Ci się to opłaci. Doskonalenie się jest podstawą do zdobywania coraz to wyższej rangi CS GO. Jeśli chcesz sprawić, żeby Twój trening był optymalny, zajrzyj do naszego artykułu o treningu w CS GO. O czynnikach, które wpływają na awans, napisaliśmy w poprzednmi akapicie.
Dlaczego Twoja ranga CS GO zniknęła?
W CS GO, Ranga znika wraz z brakiem Twojej aktywności w grze.
Jeżeli przez dłuższy czas nie będziesz grał oficjalnych, turniejowych meczy, Twoja ranga zniknie. Metoda na jej odzyskanie jest bardzo prosta, wystarczy wygrać jeden mecz a Twoja ranga wróci na swoje miejsce. Niestety, często z niewiadomych powodów, system przyzna Ci rangę o jeden stopień niższą niż posiadałeś wcześniej. Warto więc zachować ciągłość rozgrywek, choćby ze względu na utrzymanie skilla na wysokim poziomie. Ranga znika po około 4 tygodniach braku aktywności w meczach turniejowych.
Jak wygląda procentowy rozkład rang?
Dzięki poniższej infografice poznasz rozkład rang u graczy na całym Świecie.
Na załączonym obrazku można zauważyć, że największy procent rang przysługuje graczom na poziomie Gold. Końcowe „Silvery” oraz rangi typu „Kałach„, to druga największa grupa społeczności. Cztery ostatnie rangi należą do prawdziwych weteranów Counter-Strike. Liczba graczy, posiadających je jest najmniejsza, a najwyższy stopień, czyli Global Elite, ma zaledwie ok. 0,5% wszystkich graczy.
Grafika pochodzi z serwisu dmarket.com
rangi to największa porażka/kupa w tej grze, tak samo jak boostowanie. powinien być prosty test aima jakieś granaty itd