Jaka myszka do CS:GO? Najlepsze myszy do CSa – Ranking
Dowiedz się jaka myszka do CS:GO będzie najlepsza. Ranking najlepszych myszy do CSa według EsportLife.
W tym rankingu dowiesz się jaka myszka do CS:GO będzie dla Ciebie najlepsza oraz na jakich urządzeniach grają popularni esportowcy. Przedstawimy tu najlepsze myszy do CSa zarówno te wybierane przez profesjonalistów jak i tańsze produkty, które im dorównują.
W tym tekście omówimy najpopularniejsze i najbardziej aktualne, tegoroczne myszki dla graczy CS:GO. Zaznaczamy, że nasz ranking nie jest sponsorowany przez żadną firmę a ocena sprzętu jest efektem naszych testów oraz analizy. Pamiętaj, że samo posiadanie odpowiedniej myszki nie sprawi, że osiągniesz najwyższy poziom dlatego zachęcamy do treningów. Jeśli już znajdziesz idealną myszkę dla siebie, sprawdź Jakie mapy do treningu CS:GO polecamy.
Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem najlepszych myszek:
Jaka myszka do CS:GO?
1. Jest w czym wybierać
Rynek obecnie oferuje całe mnóstwo modeli różnego rodzaju myszek. Jak się w tym nie pogubić?
Najlepsze myszy do CSa nie muszą być wcale najdroższe. Dlatego jeśli nie chcesz wydawać nie wiadomo jak dużych pieniędzy na gryzonia, możesz się zainteresować propozycjami już od 100 zł. Naszym zdaniem całkiem dobrą mysz kupisz spokojnie do 200 zł. Skoro już znasz swój budżet, możesz przejść do następnego punktu…
2. Czym się kierować przy wyborze myszki?
Jest wiele rzeczy na które powinieneś zwrócić uwagę o czym dowiesz się później. Jednak kluczowych aspektów jest tylko parę.
Która myszka do CS:GO będzie najlepsza? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Na najlepszą myszkę do CSa składać się będzie kilka elementów. Ich lista wraz z opisami przedstawiona jest poniżej:
Dobry Sensor
to bardzo ważny, a nawet najważniejszy element twojego przyszłego zakupu. To właśnie od niego zależy precyzja ruchu kursora. Obecnie (na szczęście) wiele budżetowych produktów w środku posiada całkiem przyzwoity sensor. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o sensorach. Dzięki tej stronie dowiesz się które sensory są warte uwagi, a których unikać.
Kształt, chwyt i wielkość myszki.
Nawet najlepszy sensor nie będzie w stanie zrekompensować Ci dyskomfortu, który będziesz odczuwał podczas użytkowania źle dopasowanej myszy. Budowa dłoni ludzkiej może być tak różna, że nie da się wskazać uniwersalnej konstrukcji dopasowanej do każdego. Podsumowując – musisz dobrać optymalny dla siebie kształt, wielkość myszy i chwyt. Poczytasz o tym tutaj.
Czułość (DPI)
to kolejny ważny parametr przy wyborze najlepszej myszy do CSa. Nie zagłębiając się w fachową terminologię, wybór myszy powinien iść w parze z możliwością uzyskania przez sensor dość wysokiej wartości DPI (czułości). Jak wiemy, jedni gracze preferują niską czułość kursora, podczas gdy inni wręcz przeciwnie dlatego wybierając mysz z czułością przynajmniej 2000 DPI będzie dobrym wyborem. Warto też zwrócić uwagę czy mysz posiada przycisk zmiany DPI. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza gdy producent przewidział również oprogramowanie, w którym możemy ustawić własne wartości DPI dla przycisku.
3. Pozostałe parametry
Oprócz cech wskazanych powyżej możesz dodatkowo zainteresować się pozostałymi parametrami myszy. Pozwoli Ci to zbliżyć się do odpowiedzi jaka myszka do CS:GO będzie dla Ciebie najlepsza.
Jeśli nie chce Ci się dłużej rozmyślać nad wyborem myszki dla siebie możesz pominąć ten punkt i przejść od razu do rankingu poniżej. Jeśli jednak jesteś zainteresowany innymi technicznymi zagadnieniami to poniżej je przedstawiliśmy:
Przewodowa czy bezprzewodowa?
W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej myszek bezprzewodowych. Komfort użytkowania myszy bez kabla jest zauważalnie wyższy. Coraz więcej profesjonalnych graczy CS:GO również wybiera ten rodzaj gryzoni. Z drugiej strony musisz pamiętać, że baterię w urządzeniu co jakiś czas trzeba wymienić dlatego wybór należy do Ciebie.
Optyczna czy laserowa?
Zdecydowanie największą popularnością cieszą się myszki optyczne, które sprawiają mniej problemów przy wyborze podkładki. Wybór jest więc oczywisty.
Prędkość maksymalna
im wyższa tym lepiej.
Częstotliwość raportowania (polling rate)
Jest to parametr odpowiedzialny za szybkość komunikacji między komputerem a myszką, wyrażany w Hz. Dobrze jeśli wartość będzie wynosić 1000Hz.
Akceleracja
Polega na sztucznym przyspieszaniu kursora podczas ruchu kursora na ekranie. Opcja, która w CS:GO musi zostać wyłączona! Należy ją wyłączyć w opcjach gry, najlepiej również w oprogramowaniu sprzętu.
Smurzenie (smoothing)
Jest to funkcja, która „upiększa” ruch kursora po ekranie po to, by sprawiał wrażenie płynnego. Jeśli takowa opcja będzie włączona w oprogramowaniu myszki, należy ją wyłączyć.
LOD (lift off distance)
Należy szukać myszek o możliwie jak najniższym parametrze LOD. Oznacza on wysokość, na której mysz przestaje reagować po podniesieniu jej nad podkładkę.
IPS (inch per second)
To dość istotny parametr jeśli chodzi o CS:GO. Mówi nam o tym ile cali sensor jest w stanie przebyć w ciągu sekundy bez straty danych na temat położenia kursora. Producenci myszek często podają wartość IPS w specyfikacji.
Ilość przycisków
Zasada jest taka, że do CS:GO najlepiej sprawdzają się gładkie myszki z możliwie jak najmniejszą ilością przycisków.
Waga, wymiary
Kwestie oczywiste ale jakże istotne. Wielu z was z pewnością zdecyduje się na zakup zdalnie, nie oglądając sprzętu na żywo. Dlatego znajomość wagi oraz wymiarów myszki są sprawą priorytetową.
Ślizgacze
Najlepiej całkowicie wykonane z teflonu.
Oprogramowanie
Radzimy szukać myszek z dołączonym przez producenta oprogramowaniem. Możecie w nim ustawiać własne wartości DPI, tworzyć profile makro czy ustawiać kolory podświetlenia LED.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat myszek, zajrzyj na tą stronę . Znajdziesz tam bardziej szczegółowe informacje techniczne.
4. Jaka myszka do CS:GO – czyli najlepsze myszki do CSa
Poniżej przedstawiamy ranking najpopularniejszych, sprawdzonych myszy wybieranych przez profesjonalnych, esportowych graczy CS:GO. E-sportowcy nie mogą się mylić i z pewnością wiedzą na której myszce do CS:GO powinni grać.
W rankingu nie zabraknie też budżetowych konstrukcji, które oprócz przystępnej ceny oferują również solidne wykonanie i przyzwoite parametry. Celowo pomijamy najdroższe modele, które potrafią kosztować nawet kilkaset złotych ponieważ mało kogo będzie na nie stać.
1. Razer DeathAdder Elite v1 / v2
Specyfikacja:
- optyczny sensor 5G (PMW3389-T3QU)
- rozdzielczość 16 000 dpi
- prędkość maksymalna: 450 cali na sekundę (11,43 m/s)
- maksymalne przyspieszenie: 50 g
- częstotliwość raportowania USB: 1000 Hz
- możliwość zmiany ustawienia dpi w locie
- 7 w pełni programowalnych przycisków
- przewód USB w oplocie o długości 2,1 m wraz z pozłacanym stykiem
- wymiary: 127 mm × 70 mm × 44 mm
- waga: 105 g
- kompatybilność z Razer Synapse 2.0
Nasza ocena:
Cena ok. 229zł (v1) / 320zł (v2)
Esportowcy: disco doplan, FNS, Frozen, ngiN
Razer DeathAdder to jedna z najpopularniejszych myszek dla graczy, jest ergonomiczna i klasyczna w budowie. Mysz idealnie sprawdza się dla osób preferujących sposób chwytania zwany palm gripem oraz claw gripem dlatego jest wyborem wielu graczy. Myszka w porównaniu z poprzednim (v1) modelem różni się zastosowanym sensorem wysokiej klasy (PMW3389-T3QU) więc jest chętniej wybierana. Posiada dodatkowe przyciski na grzbiecie, które pozwalają na szybką zmianę DPI.
2. SteelSeries Rival 310
Specyfikacja:
- optyczny sensor TrueMove3
- rozdzielczość 12 000 dpi
- prędkość maksymalna: 350 cali na sekundę (8,89 m/s)
- maksymalne przyspieszenie: 50 g
- możliwość zmiany ustawienia dpi w locie
- 6 przycisków
- przewód USB bez oplotu o długości 2 m
- wymiary: 125,1 mm × 70,39 mm × 39,95 mm
- waga: 90 g
- Oprogramowanie SteelSeries Engine 3
Nasza ocena:
Cena ok. 199zł
SteelSeries to popularna marka i z pewnością rozpoznawalna przez graczy w ściecie gamingu. W modelu Rival 310 został zainstalowany niezwykle precyzyjny, wysokiej klasy sensor TrueMove3 dzięki któremu ruchy użytkownika są jeszcze bardziej naturalne. Rival 310 od samego początku do końca został zaprojektowany z przeznaczeniem e-sportowym. Mysz stworzona dla praworęcznych zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Sensor TrueMove3 posiada nową, zaawansowaną technologię polegającą na redukcji szumów (jittering). Dzięki nowoczesnym materiałom udało się zmniejszyć wagę myszki do 90 gramów.
3. Zowie EC2-A
Specyfikacja:
- optyczny sensor Avago PMW 3310
- rozdzielczość 3200 dpi
- 5 przycisków
- przewód USB bez oplotu o długości 2 m
- wymiary: 120 mm × 61 mm × 40 mm
- waga: 93 g
Nasza ocena:
Cena ok. 310zł
Zowie EC2-A jest nową pozycją popularnego producenta sprzętu peryferyjnego skierowanego dla graczy FPS. EC2-A jest odmienioną wersją popularnego modelu EC2, w którym zmianie uległ sensor (Avago) dzięki czemu gryzoń tej popularnej marki dostał nowe życie. Element ten został zapożyczony z innego uznanego modelu – FK1 oraz FK2. Kolejną zmianą, której dokonali inżynierowie, są inne materiały użyte do budowy bocznych części myszy dzięki czemu użytkowanie urządzenia jest bardziej komfortowe. Ten doskonale wyprofilowany produkt został stworzony dla graczy praworęcznych. Mysz posiada dwa ślizgi, które radzą sobie świetnie nie zależnie od rodzaju podkładki. Mysz Zowie EC2-A jest obiektem wyboru wielu znanych e-sportowców.
4. Xtrfy M4
Specyfikacja:
- optyczny sensor Pixart 3389
- rozdzielczość 16 000 dpi
- prędkość maksymalna: 350 cali na sekundę (10,16 m/s)
- maksymalne przyspieszenie: 50 g
- 6 przycisków
- przewód USB bez oplotu o długości 1,8 m oplocie Xtrfy EZcord
- wymiary: 120 mm × 68 mm × 39 mm
- waga: 69 g
Nasza ocena:
Cena ok. 280zł
Xtrfy M4 to mysz gamingowa w której zastosowano lepsze komponenty niż w konkurencyjnych produktach innych marek. Co wyróżnia XTRFY M4 od innych? Jej masa! Myszka waży zaledwie 69g co bezsprzecznie jest doskonałym wynikiem. Materiały, które tworzą produkt zostały poddane perforacji dzięki czemu gryzoń w połączeniu z podświetlaniem RGB wygląda naprawdę efektownie. Oprócz tego wspomniane otwory pełnią rolę wentylacji a także podnoszą komfort użytkowania. Mysz została zaprojektowania dla graczy praworęcznych. Produkt do złudzenia przypomina konkurencyjną Glorious PC Gaming Race Model O. Konstruktorzy zdecydowali się zamontować wysokiej klasy sensor PixArt 3389 co daje myszce naprawdę wysoką pozycję wsród konkurencji.
5. Logitech G403
Specyfikacja:
- optyczny sensor Pixart PMW3366
- rozdzielczość 12 000 dpi
- prędkość maksymalna: 7,62 m/s
- maksymalne przyspieszenie: 50 g
- 6 przycisków
- przewód USB w oplocie 2,1 m
- wymiary: 124 mm × 68 mm × 43 mm
- waga: 87,3 g
- dodatkowy ciężarek 10 g)
Nasza ocena:
Cena ok. 209zł
Logitech G403 to mysz charakteryzująca się dobrymi parametrami. Wartość polling rate wynosi 1000Hz. Jeśli cenicie sobie komfort, to G403 jest tego odzwierciedleniem za sprawą idealnego dopasowania do dłoni. Mysz posiada precyzyjny sensor PWM 3366, w prawdzie nie najnowszy ale wciąż bardzo solidny. Na uwagę zasługuje regulowany ciężar myszy dzięki zastosowaniu dodatkowego 10-gramowego ciężarka. Gryzoń używa technologii LIGHTSYNC, to nowej generacji system RGB, który synchronizuje podświetlenie myszy z grami. Na uwagę zasługuje też zastosowanie mechaniczego naciągania przycisków dzięki któremu poziom „czucia” myszy jest większy. Programowalne podśietlenie RGB, ustawienia czułości oraz przyciski urządzenia to kolejne atuty modelu G403.
4. Myszki na każdą kieszeń
Powyżej przedstawiliśmy myszki, używane przez profesjonalnych graczy CS:GO znanych na całym świecie.
Jeśli zależy Ci na najwyższej, bezkompromisowej jakości i twój budżet na to pozwala, powinieneś zainteresować się powyższymi pozycjami. Jeśli wciąż zastanawiasz się jaka myszka do CS:GO będzie dla Ciebie najlepsza, sprawdź poniższe zestawienie.
W drugiej części przedstawiamy najlepsze myszki gamingowe do CSa o dobrych parametrach, bardziej przystępne cenowo.
6. Genesis Krypton 770
Specyfikacja:
- optyczny sensor Pixart PAW3327
- rozdzielczość 10 200 dpi
- prędkość maksymalna: 5,58 m/s
- maksymalne przyspieszenie: 30 g
- 14 przycisków
- przewód USB w oplocie 1,8 m
- wymiary: 121 mm × 65 mm × 38 mm
- waga: 110 g
Nasza ocena:
Cena ok. 150zł
Genesis Krypton 770 to mysz uniwersalna w związku z tym zagracie na niej zarówno w FPSy jak i gry typu RPG a wszystko to z powodu dołączanych nakładek bocznych. Urządzenie jest dedykowane dla graczy praworęcznych. Sprzęt posiada przyzwoity sensor optyczny (Pixart PAW3327) jak na tę półkę cenową. Do dyspozycji mamy też rozbudowane oprogramowanie, którego w wielku przypadkach nie znajdziemy nawet w droższych produktach innych marek dzięki któremu możemy wprowadzić wiele indywidualnych ustawień.
7. CA MARGAY CA1033
Specyfikacja:
- optyczny sensor PMW 3360
- rozdzielczość 12 000 dpi
- prędkość maksymalna: 6,35 m/s
- maksymalne przyspieszenie: 50 g
- 8 przycisków
- przewód USB w oplocie 1,8 m
- wymiary: 122 mm × 66 mm × 38 mm
- waga: 100 g
Nasza ocena:
Cena ok. 110zł
Rekomendacja ★ EsportLife ★
California Access Margay CA1033 może spokojnie mierzyć się z produktami z wyższej półki cenowej dlatego ta propozycja powinna Was zainteresować. Produkt został wyposażony w naprawdę dobry sensor (PWM 3360) używany w ponad dwukrotnie droższych myszkach innych marek. Ze względu na to, że budowa urządzenia jest uniwersalna, znajdzie się całkiem spore grono odbiorców. Producent wyszedł na przeciw konsumentom i dołączył dedykowane oprogramowanie, które pozwala na wiele customowych ustawień. Myszka za niewielkie pieniądze posiada w sobie wszystko czego potrzebujesz do swobodnego grania dlatego może być sporą konkurecją nawet dla znacznie droższych produktów.
8. SPC Gear LIX Plus
Specyfikacja:
- optyczny sensor PMW 3360
- rozdzielczość 12 000 dpi
- prędkość maksymalna: 6,35 m/s
- maksymalne przyspieszenie: 50 g
- 6 przycisków
- przewód USB w oplocie 1,8 m
- wymiary: 126 mm × 65,7 mm × 38,5 mm
- waga: 59 g
Nasza ocena:
Cena ok. 179zł
Rekomendacja ★ EsportLife ★
Jeśli szukasz budżetowej wersji Modelu O Glorius’a to powinieneś się zainteresować myszką SPC Gear Lix Plus. Czym właściwie różnią się te dwie różne myszki? Właściwie tylko ceną (Glorious Model O – 239zł), ponieważ to co najważniejsze czyli sensor w obydwu przypadkach jest ten sam a same urządzenia wyglądają niemal identycznie! Podzespoły oraz materiały użyte do produkcji myszki są naprawdę dobrej jakości dlatego nie musicie obawiac się, że myszka rozleci się w ręku. Sprzęt podobnie do swojego droższego konkurenta, waży zaledwie 59 gramów! Slizgacze są zrobione z teflonu, producent pomyślał również o dodatkowym oprogramowaniu co jest niewątpliwie dużym plusem. SPC Gear Lix Plus to doskonały przykład na to, że dobra mysz wcale nie musi być droga.
9. Krux Thorn / Beam
Specyfikacja:
- optyczny sensor PMW 3360
- rozdzielczość 12 000 dpi
- prędkość maksymalna: 6,35 m/s
- maksymalne przyspieszenie: 50 g
- 6 przycisków
- przewód USB w oplocie 1,8 m
- wymiary Beam: 120 mm × 66 mm × 42 mm
- wymiary Thorn: 125 mm × 66 mm × 39,5 mm
- waga: 79 g (Beam) / 82 g (Thorn)
Nasza ocena:
Cena ok. 139zł
Obydwie myszki Krux Thor oraz wersja Beam to nowość na rynku gamingowym. Urządzenia charakteryzują się przyzwoitym wykonaniem, niewielką wagą oraz dobrym sensorem (PMW 3360) jak za tą cenę dlatego potrafiły nieźle namieszać na rynku urządzeń peryferyjnych. W wersji Beam otrzymamy myszkę o nieco innym kształcie niż Thorn więc przed zakupem warto przymieszyć się do obydwu sztuk. Producent dla swoich produktów przewidział dodatkowe oprogramowanie. W myszkach znajdziemy podświetlanie RGB LED, którego w zależności od modelu doświadczymy więcej (Thorn) lub mniej (Beam). Obydwie myszki dostaniecie w podobnej niewygórowanej cenie.
5. Jaka myszka do CS:GO? – Podsumowanie
W tym artykule staraliśmy się odpowiedzieć jaka myszka do CS:GO byłaby najlepsza. Niestety wiele zależy od budżetu użytkownika i indywidualnych preferencji dlatego sensowniej będzie wyszczególnić najlepsze myszki do CSa zamiast starać się wskazać najlepszą. Jak już wcześniej pisaliśmy, podczas poszukiwania myszki na szczególną uwagę zasługuje użyty w niej sensor. Powinniśmy też zwrócić uwagę na budowę urządzenia oraz ogólną jakość.
Razer Deathadder to zdecydowanie najlepsza mysz do CS go, zgadzam się z autorem.