Jak zmniejszyć ping w grach. Wysoki i skaczący ping w CS2, Minecraft i Fortnite

1
Jak zmniejszyć ping w grach

Dowiedz się jak obniżyć wysoki i skaczący ping w grach multiplayer. Pokażemy Ci skuteczne metody, dzięki którym będziesz mógł grać bez przeszkód.

W tym poradniku pokażemy jak skutecznie walczyć z dużym pingiem w popularnych grach multiplayer, takich jak CS2, Minecraft, Valorant, LoL, Fortnite i wiele innych. Istnieje kilka skutecznych sposobów na poprawienie prędkości łącza. Jak dobrze wiadomo, problemy z siecią znacząco utrudnia grę. Jak się okazuje, to niekoniecznie słabe łącze musi być winowajcą problemów z połączeniem w grach multiplayer. Jeśli borykasz się również z problemem zbyt małej ilości FPS, to napisaliśmy o tym osobny poradnik. Zapraszamy do lektury!

Wyłączenie zbędnych usług w systemie

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak dużo usług jest włączonych podczas pracy przy komputerze. Tak się składa, że niektóre usługi są zupełnie zbędne zwłaszcza podczas grania online. Co gorsza, używają one łącza, niepotrzebnie zużywając nasze zasoby, co odbija się negatywnie w postaci wysokiego pingu.

Aby przejść do aktywnych usług w Windows 11, należy przejść do konfiguracji systemu:

 1. Start > Wpisz w pole wyszukiwania: msconfig a następnie zatwierdź enterem.
 2. Przejdź do zakładki Usługi a następnie zaznacz pole „Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft”.
 3. Przejrzyj wszystkie usługi i wyłącz (odznacz kwardaty) te, których nie używasz. Na końcu zatwierdź operację przyciskiem Zastosuj.
Wyłączenie usług w systemie

Wyłączenie niepotrzebnych programów w Autostart może zmniejszyć ping

Mamy za sobą pozbycie się niepotrzebnych usług w systemie Windows, teraz pora na wyrzucenie zbędnych programów z listy autostartu systemowego.

 1. Przejdź do zakładki Uruchamianie. Jeśli zdążyłeś wyłączyć okno konfiguracji systemu, powtórz punkt 1 z poprzedniego akapitu.
 2. W zakładce Uruchamianie należy wybrać opcję Otwórz Menedżera zadań. 
 3. W Menedżerze zadań przejdź do zakładki Uruchamianie i znajdź programy, które włączają się podczas startowania systemu. Teraz wybierz te, które są zbędne a następnie wyłącz je.
Wyłączenie niepotrzebnych programów w Autostart może zmniejszyć ping

Zmiana ustawień sieciowych

Istnieje wiele przesłanek o tym, że zaktualizowanie sterowników karty sieciowej potrafi korzystnie wpłynąć na zmniejszenie skaczącego pingu. Oprócz tego zajmiemy się jeszcze kilkoma rzeczami.

 1. Start > Wpisz w pole wyszukiwania: ustawienia a następnie zatwierdź enterem.
 2. Przejdź do sekcji Sieć i Internet, poniżej wybierz resetowanie sieci. Teraz zatwierdź procedurę resetowania przyciskając przycisk Zresetuj teraz. Po zresetowaniu ustawień (może to chwilę potrwać) przejdź do następnego kroku:
 3. Start > Wpisz w pole wyszukiwania: ethernet a następnie zatwierdź enterem. Teraz wybierz Zmień opcje karty. W sekcji połączenia sieciowe Twoim oczom ukażą się aktywne karty sieciowe. W moim przypadku wygląda to tak:
Zmiana ustawień sieciowych

4. W czerwonej ramce zaznaczyłem nazwę mojej karty sieciowej. Prawdopodobnie nazwa u Ciebie będzie inna, zapamiętaj ją!

5. Start > Wpisz w pole wyszukiwania: menedżer urządzeń, a następnie zatwierdź enterem. Wybierz z listy karty sieciowe i rozwiń je.

6. Teraz znajdź swoją kartę, kliknij w nią prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Aktualizuj sterownik. Dalej postępuj ze wskazówkami systemu.

Edycja rejestru systemowego

Ten krok polecamy osobom nieco bardziej zaawansowanym, ponieważ grzebanie w rejestrze systemowym przez osobę początkującą może skutkować późniejszymi problemami z systemem. Przy czym zaznaczamy, że jest to metoda eksperymentalna i nie dajemy gwarancji powodzenia. Jeśli czujesz się na siłach, by wykonać poniższe instrukcje, to zapraszamy do lektury.

Edytujemy HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE

 1. Start > Wpisz w pole wyszukiwania: regedit a następnie zatwierdź enterem.
 2. W edytorze rejestru, w lewej kolumnie przejdź do: HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows NT > CurrentVersion > Multimedia > SystemProfile
 3. Teraz w prawej kolumnie kliknij podwójnie na NetworkThrottlingIndex. Jako Dane wartości wpisz: fffffff.
 4. Następnie przejdź do SystemResponsiveness i w tym przypadku Dane wartości zmień na: 0
 5. Przejdź teraz do lewej kolumny i rozwiń SystemProfile, przchodząc później do Tasks > Games.
 6. W prawej kolumnie wybierz GPU Priority i ustaw Dane wartości na: 8. Następnie przejdź do Priority, tam Dane wartości na: 6. Kolejno Scheduling Category oraz SFIO Priority w Dane wartości wpisz: High

Edytujemy HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM

 1. Dalej pracujemy w edytorze rejestru, tym razem w lewej kolumnie przejdź do: HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > Power > PowerSettings (rozwiń).
 2. Następnym korkiem będzie wyszukanie pliku, który będzie miał długą nazwę, a w niej końcówkę: 00. Rozwiń go.
 3. Za chwilę pojawi się dużo więcej takich plików. Teraz znajdź taki, który będzie miał na końcu w nazwie końcówkę: d1, przejdź do niego.
 4. Teraz w prawej kolumnie wybierz Attrributes i ustaw Dane wartości na: 2
 5. przejdź do: HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control
 6. Wybierz WaitToKillServiceTimeout i ustaw Dane wartości na: 2000

Edytujemy HKEY_CURRENT_USER

 1. To już ostatnie kroki w edytorze rejestru, tym razem w lewej kolumnie przejdź do: HKEY_CURRENT_USER > Control Panel > Desktop
 2. W prawej kolumnie znajdź MenuShowDelay i ustaw Dane wartości na: 0

Zmiana ustawień aktualizacji systemowych (Windows 11)

Następnym krokiem będzie wprowadzenie zmian w konfiguracji usługi Windows Update. Pamiętaj jednak, że utrzymywanie systemu w dobrej kondycji jest niezmiernie istotne, dlatego zawsze staraj się, by Twój system był aktualny.

 1. Start > Wpisz w pole wyszukiwania: ustawienia a następnie zatwierdź enterem.
 2. Wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia i przejdź do Opcji zaawansowanych.
 3. W sekcji Opcje aktualizacji wyłącz wszystkie trzy pola, tak jak na obrazku poniżej:
Zmiana ustawień aktualizacji systemowych

4. Teraz przejdź do Optymalizacja dostarczania, która znajduje poniżej, a następnie wyłącz funkcję zezwalania na pobieranie plików z innych komputerów.

Wysoki i skaczący ping

Jeżeli mieszkasz w miejscu, w którym nie ma możliwości podłączenia stałego łącza, jesteś skazany na DSL lub mobilny. W obydwu przypadkach ping skacze i zazwyczaj osiąga wysoką wartość, jednak wiele zależy tutaj od zasięgu GSM (w przypadku internetu mobilnego). Dlatego jeśli takiego właśnie używasz, postaraj się ulokować swój modem w miejscu o możliwie jak najlepszym zasięgu operatora GSM. Internet mobilny potrafi być bardzo kapryśny dlatego nie uchronisz się od chwilowych zwyżek oraz od skaczących wahań pingu.

W przypadku np. Neostrady od Orange i innych dostawców tego typu usług, również i tam występuje wysoka wartość pingu. Choć połączenie nie jest już tak podatne na zakłócenia jak w przypadku internetu mobilnego, to abonenci ulokowani w „telekomunikacyjnie niekorzystnych” miejscach zamieszkania z pewnością będą narzekać na łącze, zwłaszcza jeśli korzystają z niższego pakietu usług. W takiej sytuacji jeśli posiadasz kilka urządzeń w domu z dostępem do internetu, zadbaj o to, by były wyłączone w momencie gdy grasz online.

Podsumowanie

Poradnik, który napisaliśmy, jest dla osób borykających się ze słabej jakości dostępem do internetu. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, postaraj się wykonać wszystkie kroki w nim zawarte w powyższym tekście.

Źródła: 

Jak zmniejszyć PING w CSGO i w innych grach!,

Jak ZMNIEJSZYĆ ping w Fortnite dzięki tej metodzie! (Poradnik)

5 1 Oceń
Oceń ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kuba
kuba
2 lat temu

dziala! dziekuje

Read in English